‹ Prev
Next ›
Rexel Optima 40 Manual Stapler 40 Sheet 2102357
- High performance, 40 sheet stapler
- Jam free, space-efficient, flat clinch action
- Accurate stapling when used with Rexel Optima 56 staples
- Low force technology means more power with up to 50% less effort
- 70 mm throat depth - durable and comfortable use
- Pack of 1000 Optima 56 staples included
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Stapling capacity | 40 sheets |
| Product colour | Black, Orange, Silver |
| Material | Metal |
| Throat depth | 7 cm |
| Staple remover | No |
| Weight | 600 g |
| Dimensions (WxDxH) | 40 x 190 x 80 mm |
| Package width | 215 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 660 g |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Staplers/Removers |
Description
The Rexel Optima 40 is a high performance, 40 sheet stapler that offers a jam free, space-efficient flat clinch action and accurate stapling when used with Rexel Optima 56 staples. The Optima 40 is featured with low force technology meaning it can deliver more power with up to 50% less effort. With its 70 mm throat depth, it’s durable and comfortable to use. Pack of 1000 Optima 56 staples included.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.