‹ Prev
Next ›
Brother TN-3480 Toner Cartridge High Yield Black TN3480
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-L6600DW - DCP-L5500DN
- HL: HL-L5100DNT - HL-L5200DW - HL-L5200DWT - HL-L6250DN - HL-L6400DW - HL-L6400DWT - HL-L5050DN - HL-L5100DN - HL-5100 - HL-L6300DW - HL-L6300DWT - HL-L5000D - HL-L6400
- Laser Printer: HL-L5100Dn - HL-L6450DW - MFC-L5700Dn - MFC-L6900DWT - DCP-L5500Dn - HL-L5100DNT - HL-L6300DWT - HL-L6300Dw - MFC-L5750Dw - MFC-L6800DW - MFC-L6900DW - HL-L5000D - HL-L5050DN - HL-L5200Dw - MFC-L6800DWT - MFC-L6950DW - DCP-L6600DW - HL-L5200DWT - HL-L6400DW - HL-L6400DWT
- MFC Laser: MFC-L5700DN - MFC-L5750DW - MFC-L6800DWT - MFC-L6900DW - MFC-L6800DW - MFC-L6900DWT
- Brother
- Prints 8,000 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-L6250DN, HL-L6300DW, HL-L6400DW, HL-L6400DWTT, MFC-L6800DWT, MFC-L6900DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 8000 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 361 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 251 mm |
| Weight | 810 g |
| Package weight | 1.16 kg |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 27 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 81 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Pallet gross weight | 115.2 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
This genuine Brother high yield black toner helps you get the most from your printer – whether you’re printing at home or at the office. With a high-clarity black tone, crisp text and sharp images, the TN-3480 toner ensures all your prints are to the same high standard, from the first to last
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.