‹ Prev
Next ›
HP 85A Original LaserJet Toner Cartridge Black CE285A
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet P1102 - LaserJet P1102s - LaserJet Pro M1212nf - Tsunami 3:1 NA/ROW - Tsunami 4:1 NA/ROW - LJ Professional M1217nfw wireless w/ handset - LaserJet Pro M1217nfw - LaserJet Pro P1109 - LaserJet P1109w Printer - LaserJet Pro M1132 - LaserJet Pro P1102w - LaserJet Pro P1109w - Tsunami 3:1 Russia Derivative - LaserJet P1102w - LaserJet Pro P1102 - TSUNAMI 4:1 CIS/ME/RUSSIA - LaserJet P1109 Printer
- LaserJet Mono: P1104 - P1104w
- LaserJet Pro: LaserJet Pro M1134 MFP - LaserJet Pro M1136 MFP - LaserJet Pro M1137 - LaserJet Pro M1212nf - LaserJet Pro M1216nfh - LaserJet Pro P1102w - M1212nf - P1102 - LaserJet Pro M1210 Series - LaserJet Pro M1214nfh - LaserJet Pro M1217nfw - LaserJet Pro M1219nf - LaserJet Pro P1104w - LaserJet Pro P1107w - LaserJet Pro P1109 - M1132mfp - M1214NFH - P1104w - LaserJet Pro M1130 Series - LaserJet Pro M1138 - LaserJet Pro M1213nf - LaserJet Pro P1104 - LaserJet Pro P1107 - LaserJet Pro P1109w - P1100 - P1102w - LaserJet Pro M1132 MFP - LaserJet Pro M1139 - LaserJet Pro M1212f - LaserJet Pro P1102 - M1217nfw
- Color LaserJet Pro: M1132 MFP
- HP
- Original HP 85A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 85 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro P1102, P1109
- 1 Black (~1,600 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Ideal for small businesses and home office users who have limited budgets, space and IT support, and who want to print everyday business documents easily.
- Depend on Original HP 85A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 85 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1600 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE285A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 29% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 375 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 620 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 830 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.1 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 26 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 159.9 kg |
| Pallet weight (EU) | 168 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420588689 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for small businesses and home office users who have limited budgets, space and IT support, and who want to print everyday business documents easily.\nGet a great value for everyday business printing. HP LaserJet toner cartridges help you print professional quality reports, letters and invoices with ease.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.