Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Type | Staples pack |
| Capacity | 3600 staples |
| Staple purpose | Fixing |
| Type of staple | 56 |
| Material | Steel |
| Product colour | Silver |
| Suitable for materials | Paper |
| Package width | 92 mm |
| Package depth | 67 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package weight | 160 g |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Staples |
Description
Manufactured in high-quality steel and with longer legs and sharper points to penetrate up to 40 sheets, Optima No. 56 premium staples guarantee accurate jam-free stapling when used with Rexel Optima Grip, Optima 20 and the Optima 40 manual and electric staplers. Available in units of 3750, presented in a smart aluminium tin with a secure lid.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.