‹ Prev
Next ›
Brother LC422XLM Inkjet Cartridge High Yield Magenta LC422XLM
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J5345DW - MFC-J6540DW - MFC-J5340DW - MFC-J6940DW - MFC-J5740DW
- MFC Inkjet: MFC-J5340DW - MFC-J6540DWE - MFC-J5340DWE Ecopro - MFC-J6940DW - MFC-J5345DW - MFC-J5740DW - MFC-J6590DW - MFC-J6540DW
- Brother
- Magenta High Yield inkjet cartridge
- compatible with MFC-J5340DW / MFC-J5345DW / MFC-J5740DW / MFC-J6540DW & MFC-J6940DW
- 1500 page yield
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J5340DW MFC-J5345DW MFC-J6940DW MFC-J5740DW MFC-J6540DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 15 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 47 g |
| Package weight | 64 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross height | 15.2 cm |
| Products per pallet | 3500 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 240.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother high yield magenta LC422XLM ink cartridge, with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. \n\nBrother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. \n \nGenuine Brother LC422XLM high yield ink cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.