‹ Prev
Next ›
Rexel Crystalfile Classic Suspension File 50mm Green (Pack of 50) 71750
- File dimensions 387 x 240 mm, runner length 407mm
- Supplied with multi-positionable snap proof Crystal Tabs and unique printable inserts for easy referencing
- Made from 100% recycled premium manila with contrasting steel bars for a long lasting filing solution
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Product colour | Green, Green, Green, Green, Green, Green |
| Depth | 240 mm |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 430 mm |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
Box of 50. Supplied complete with tabs and inserts. Suspension files can be used for filing cabinets, desk drawer chassis and desk top organisers. Available in three colours: green, red and blue. - Excellent quality manilla made from 100% recycled material - File has a contrasting interior which helps prevent documents being mis-filed in between files - Matching coloured runners for colour coded filing systems - Multi-positionable tabs for easy reference. - Wide 50mm capacity holds up to 500 sheets of 80 gsm paper
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.