‹ Prev
Next ›
Brother LC3219XLM Inkjet Cartridge High Yield Magenta LC3219XLM
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J5730DW - MFC-J6530DW - MFC-J6930DW - MFC-J6935DW - MFC-J5335DW - MFC-J5330DW - MFC-J5930DW
- MFC Inkjet: MFC-J5730DW - MFC-J5330DW - MFC-J5930DW - MFC-J6930DW - MFC-J5335DW - MFC-J6935DW
- Brother
- Magenta inkjet cartridge to fit MFC-J6530DW - 1500 page yield
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J5330DW MFC-J5730DW MFC-J6530DW MFC-J6930DW MFC-J5930DW MFC-J6935DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 14 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 53 g |
| Package weight | 61 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross height | 20.8 cm |
| Products per pallet | 4200 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 274.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
The LC3219XLM ink cartridge has been expertly designed to work seamlessly with your Brother printer, providing you with highest quality results, time after time.\n\nThough using cheaper, non-branded cartridges might save you money in the short-term, they’re not as compatible with your machine. It’s possible that using these often-inferior products could cause printing problems and even damage your printer – so why take the risk?\n\nBy choosing this genuine LC3219XLM Ink Cartridge, you’ll ensure that your printer continues to perform at its very best and also that any warranty you hold remains valid, providing you with extra peace of mind all round.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.