- Impulse contract filing cabinet
- 25mm top
- Full 18mm back board
- 2mm abs protective edges
- Steel handles
- Solid box drawer construction
- Fits foolscap filing
- Steel to steel fixings
- Lockable drawers
- Heat resistant walnut melamine finish
- Anti tilt fitted
- Weight Capacity: 20Kg per drawer
<
>
Impulse 2 Drawer Filing Cabinet Walnut
Select Product Options:
Colour: Walnut
Number of Drawers: 2 Drawer
Product Details
General Information
| Colour | Walnut |
| Material | MFC |
| Size | 2 Drawer |
| File Size | Foolscap |
| Form | 2 Drawer Upright |
| Country of Origin | China |
| Depth | 600mm |
| Dimensions (WxDxH) | 500x600x800mm |
| Cabinet Colour | Walnut |
| Anti-Tilt Mechanism | No |
| Height | 800mm |
| Lockable | Yes |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 25kg |
| Width | 500mm |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | EN 13501-1:2018 |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Storage |
Description
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
Impulse contract filing cabinet | 25mm top | Full 18mm back board | 2mm abs protective edges | Steel handles | Solid box drawer construction | Fits foolscap filing | Steel to steel fixings | Lockable drawers | Heat resistant beech melamine finish | Anti tilt fitted | Weight Capacity: 20Kg per drawer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
