‹ Prev
Next ›
HP 950XL Original Ink Cartridge High Yield Black CN045AE
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: OfficeJet Pro 8610 - OfficeJet Pro 8615 - Officejet Pro 8610 - OfficeJet Pro 8616 - OfficeJet Pro 8620 - Officejet Pro 8600 - OfficeJet Pro 276 dw - OfficeJet Pro 8100 - N811a - Officejet Pro 251dw - Officejet Pro 276dw - Officejet Pro 8100 - Officejet Pro 8600 Plus - Officejet Pro 8620 - OfficeJet Pro 8610 All-in-One - OfficeJet Pro 8600 Plus All-in-One - N911g - OfficeJet Pro 8616 All-in-One - OfficeJet Pro 8615 All-in-One - OfficeJet Pro 8100 Printer - N811a - OfficeJet Pro 8600 All-in-One - N911a - OfficeJet Pro 8620 All-in-One - OfficeJet Pro 276 dw MFP - OfficeJet Pro 251dw Printer - Officejet Pro 8640
- OfficeJet: Pro 251dw - Pro 8100e - Pro 8600 Plus e-all-in-one - Pro 8615 e-all-in-one - Pro 8600 e-all-in-one - Pro 8630 e-all-in-one - Pro 8100 - Pro 8610 e-all-in-one - Pro 8620 e-all-in-one
- HP
- Original HP 950XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 950 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 276, 8100, 8600, 8610, 8620, 8640
- 1 Black (~1,650 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for small businesses to print professional-looking colour and black text that will stay sharp and resist fading – at a low cost.[1,2]
- Depend on Original HP 950XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- 1 Cartridge
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 950 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 1650 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 53 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | 950XL |
| Country of origin | Malaysia |
| Product colour | Black |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 119 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 36 mm |
| Weight | 130 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 119 x 126 x 36 mm |
| Package width | 119 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 150 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 90 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet gross weight | 597 kg |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 6.41 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 886111615278; (999) 886111755431; (BGX) 886111748914; (BGY) 886111748969; (LS1) 199764139818; (LS2) 199764139825; (LS3) 199764139832 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111615278, 886111755431, 886111748914, 886111748969, 199764139818, 199764139825, 199764139832 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for small businesses to print professional-looking colour and black text that will stay sharp and resist fading – at a low cost.[1,2]\nCount on professional-quality business documents that will impress customers. Page after page, documents and marketing materials will stand out with crisp black text.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.