‹ Prev
Next ›
HP 301XL Original Ink Cartridge High Yield Black CH563EE
- Works with Original
- HP
- DeskJet: 3055a - 1000 J110e - 1514 - 2050 - 2510 - 3510 all-in-one-printer - 1000 J110c - 1010 - 1050 J110d - 1050 J410a - 1050a CQ198B - 1055 J410e - 2000 J210c - 200cci - 2050a - 2512 - 2542 - 3054 - 3057a - 3059a - 1000 J110d - 1050 - 1050 J410e - 1050a all-in-one - 1051a - 2000 - 2000 J210b - 2549 All In One - 3050 - 3050a e-all-in-one - 3052 - 1000 - 1000 J110a - 1050 J410c - 1512 - 2050s - 2514 - 2544 - 3000 - 3055A e-All-In-One
- ENVY: 4503 e-All in-One - 5532 e-All-in-One - 5534 e-All-in-One - 4502 e-All-in-One - 4504 e-All-in-One - 4507 e-All-in-One - 4509 e-All-in-One - 4505 - 4508 e-All in-One - 5530 e-All-in-One - 4500 - 5539
- Inkjet Printer: DeskJet 2545 - Deskjet 1050 - Deskjet 1050A - Deskjet 2510 - Deskjet 2540 - Deskjet 3000 - ENVY 4500 - Deskjet 2050 - Deskjet 2549 - Deskjet 3050 - Officejet 4630 - Deskjet 1010 - ENVY 5536 - Deskjet 2543 Printer - Deskjet 1000 Printer - J110a - Deskjet 3050 All-in-One - J610a - Deskjet 1510 All-in-One - Deskjet 1000 - Deskjet 1510 - Deskjet 2543 - Deskjet 3050A - Deskjet 3055A - ENVY 5530 - Officejet 2620 - OfficeJet 2620 All-in-One - Deskjet 2549 All-in-One - Deskjet 1050A All-in-One - J410h - Deskjet 1010 Printer - Deskjet 2510 All-in-One - Deskjet 3050A All-in-One - J611a - ENVY 5536 All-in-One - Deskjet 3055A All-in-One - Xxxxx - Deskjet 1050 All-in-One - J410a - Deskjet 2540 All-in-One - OfficeJet 4630 All-in-One - Deskjet 2050 All-in-One - J510a - Deskjet 3000 Printer - J310a - ENVY 4500 All-in-One - Deskjet 254XAll-in-One - ENVY 5530 All-in-One
- OfficeJet: 4634 e-all-in-one - 4630 - 4632 - 2622
- HP
- Original HP 301XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540
- 1 Black (~360 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.
- Depend on Original HP 301XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- Ink cartridge
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 301 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 360 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| BCP bubble graphic colour | Black |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 8 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | 301XL |
| Country of origin | Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 65% |
| HP segment | Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 50 g |
| Empty weight | 26 g |
| Print cartridge volume (metric) | 8 ml |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet gross weight | 162 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.94 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.\nHP Original cartridges are designed to make sure your HP printer consistently delivers sharp black text and stunning colour images and graphics. Printing is easy, and the value is outstanding. For even better value, use HP high-yield cartridges.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.