- Supports up to 16 kg (main desk surface)
- Supports heights from: 44mm - 397mm
- Spend over 100 GBP and claim a FREE Leitz Cosy Desk Accessories Set at www.leitz.com
- Ultra-compact 650 x 350mm footprint
- Slim design and easy to carry and store when not in use
- Workstation moves straight up and down within its own footprint to save space
- Standing desk converter suitable for a laptop and mouse
- Promotes switching between sitting and standing positions
- Pneumatic assisted height adjustment
<
>
Leitz Ergo Cosy Standing Desk Converter 65330085
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Adjustable | Yes |
| Dimensions | 350x700x44mm |
| Form | Workstation Stand |
| Maximum Load | 16kg |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Height Range | 44-397mm |
| Weight | 790g |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Victor Technology LLC |
| Type | Table Base |
Description
The Leitz Ergo Cosy Standing Desk Converter allows the flexibility to move between sitting and standing whilst working. Designed to encourage muscle movement, improving posture and increasing energy levels, this desk riser is quick and easy to set-up, transforming the workspace in an instant yet remaining strong and stable at any height. The pneumatic assisted adjustment will effortlessly lift the stand to the perfect height, moving straight up and down within its own footprint to save space. Featuring a minimalist and modern design, this sit stand desk converter will improve health and wellbeing by creating the perfect active working set-up.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
