‹ Prev
Next ›
Epson T1303 Stag DURABrite Ultra Ink Cartridge Magenta C13T13034012
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: Stylus Office BX925FWD - Stylus SX620FW - WorkForce WF-3010DW - WorkForce WF-3520DWF - WorkForce WF-3530DTWF - WorkForce WF-7015 - WorkForce WF-7525 - WorkForce WF-3540DTWF - Stylus Office BX630FW - Stylus Office BX635FWD - Stylus Office BX935FWD - Stylus SX525WD - Stylus Office BX525WD - Stylus Office B42WD - Stylus Office BX625FWD - Stylus SX535WD - WorkForce WF-7515
- Stylus: SX620FW - SX525WD - SX535wd - SX620fm
- Stylus Office: BX320fw - BX925fwd - BX635fwd - BX935fwd - B42wd - BX535wd - BX625fwd - BX525wd - BX630fw
- Workforce Pro: WF-3520dwf - WF-3530dtwf - WF-7015 - WF-7515 - WF-3010dw - WF-3540dtwf - WF-7525
- Epson
- Genuine Epson ink cartridge
- Also for use with WorkForce WF-3010DW/3520DWF/3530DWTF/3540DWTF/7015/7515/7525
- Extra high yield
- Results are sharp and well defined
- For use with Epson Stylus SX525WD/SX535WD/SX620FW, Stylus Office B42WD/BX320FW/BX525WD/BX535WD/BX625FWD/BX630FW/BX635FWD/BX925FWDBX935FWD
- Colour: Magenta
- Capacity: 10.1ml
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - WorkForce WF-3520DWF - Epson WorkForce WF-7525 - Epson WorkForce WF-7515 - Epson WorkForce WF-7015 - Epson WorkForce WF-3540DTWF - Epson WorkForce WF-3530DTWF - Epson WorkForce WF-3010DW - Epson Stylus SX620FW - Epson Stylus SX525WD - Epson Stylus Office BX935FWD - Epson Stylus Office BX925FWD - Epson Stylus Office BX635FWD - Epson Stylus Office BX630FW - Epson Stylus Office BX625FWD - Epson Stylus Office BX535WD - Epson Stylus Office BX525WD - Epson Stylus Office BX320FW - Epson Stylus Office B42WD |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 10.1 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T13034012 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 32 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 60 cm |
| Products per pallet | 2720 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627588 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 2720 pc(s) |
| Products per pallet layer | 272 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 272 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Reduce your printing costs with XL inks\nXL ‘Stag’ inks are ideal if you print high volumes and are happy to make a bigger up-front investment to help reduce your business printing costs.\n\nSave money with individual inks\nEpson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.\n\nEpson inks are optimised for Epson printers \nEpson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.