‹ Prev
Next ›
Duracell Plus AAA Battery Alkaline 100% Extra Life Power Boost (Pack of 4) 5009378+
- Size: AAA
- Pack of 4
- Results may vary by device or usage pattern
- Unused batteries last up to 10 years in ambient storage
- 0% plastic battery packaging is recyclable
- Longevity performance compared to Minimum Average Duration of the latest IEC AA high drain application test
- Leakage protection, superior nylon top closure
- Perfect for powering everyday devices
- Up to 100% Extra Life with Power Boost Actives
Product Details
General Information
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | AAA |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Black, Gold |
| Width | 11 mm |
| Depth | 10 mm |
| Height | 48 mm |
| Diameter | 1.4 cm |
| Package weight | 40 g |
Product Information
| Brand | 2-Power |
| Type | Alkaline Batteries |
Description
Economical, general purpose 1.5V AAA alkaline battery with a high energy output that is reliable, with a long shelf life and good low temperature performance. Duracell Plus now has longer life compared to previous Duracell Plus batteries and is ideal for everyday use.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.