‹ Prev
Next ›
Brother LC3211 Inkjet Cartridge CMYK Multipack LC3211VAL
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: DCP-J572DW - MFC-J491DW - MFC-J497DW - DCP-J772DW - MFC-J890DW - DCP-J774DW - MFC-J895DW
- DCP Inkjet: DCP-J772DW
- Brother
- Save money and have back up cartridges
- Prints 200 pages in accordance with ISO/IEC24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Product Details
General Information
| Colour | Black, Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | DCP-J772DW DCP-J774DW MFC-J890DW MFC-J895DW DCP-J572DW MFC-J491DW MFC-J497DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 200 pages |
| Colour ink page yield | 200 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | LC-3211 |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 65 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 155 g |
| Package weight | 200 g |
| Package type | Blister |
| Certification | ISO/IEC24711 |
| Pallet gross height | 13.9 cm |
| Products per pallet | 800 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 200 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 25 pc(s) |
| Pallet gross weight | 154 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
The LC3211VAL value pack, contains one of each cartridge colour: Black, cyan, magenta and yellow. Ensure you don't run out of ink when you need it most with genuine Brother ink that is fully compatible with your printer.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.